I Tkaniny nasycane - preimpregnaty

Preimpregnaty produkujemy poprzez impregnacje lub powlekanie na nośnik bazowy (tkanina szklana , tkanina bawełniana, papier) żywicy i podtwardzenie jej do stanu B.

Z preimpregnatów możemy wykonywać elementy poprzez prasowanie w formach w temperaturze i pod ciśnieniem. Podczas prasowania żywica zawarta w preimpregnacie najpierw staje się płynna i lepka , a następnie sieciuje się i w ostateczności otrzymujemy element sztywny o wysokiej wytrzymałości mechanicznej.

Ergopregi

ERGOPREGI EN/F i EN/H są to tkaniny szklane powleczone specjalnymi kompozycjami żywic epoksydowych, przy czym żywice są w stanie wysuszonym lecz nieutwardzonym (tzw. stan B). EN/F- klasa izolacji F (155°C) EN/H- klasa izolacji H (180°C).

ZASTOSOWANIE

ERGOPREGI mogą być stosowane do otrzymania wyrobów prasowanych i zwijanych (laminaty, rury, pręty, profile) oraz do wykonania elementów izolacji maszyn elektrycznych i przyrządów, gdzie ERGOPREG może być bezpośrednio naprasowany na izolowaną część. Produkt w stanie utwardzonym charakteryzuje się dobrą odpornością termiczną i chemiczną jak również dobrymi właściwościami w temperaturze pracy ciągłej do 155°C (ERGOPREGI EN/F) i do 180°C (ERGOPREGI EN/H).

Ergonom

ERGONOM jest to preimpregnat wykonany przez dwustronne lub jednostronne powleczenie papieru meta-aramidowego typ NOMEX® 410 żywicą termoutwardzalną klasy F lub H, przy czym żywica jest w stanie B (podsuszona lecz nieutwardzona). ERGONOM F - klasa izolacji F (155°C), ERGONOM H - klasa izolacji H (180°C) wykazują przy zaprasowaniu dobrą przyczepność do wszystkich metali. Materiał standardowo jest produkowany w szerokości 914mm i grubości 0,15 i 0,20mm.
Na życzenie możemy ciąć materiał na inne szerokości oraz wykonać inne grubości.

ZASTOSOWANIE:

ERGONOM jest stosowany do wykonania izolacji klasy F i H w maszynach elektrycznych, zwłaszcza w transformatorach suchych, można łączyć nim blachy zwojowe bez potrzeby dodatkowej impregnacji.

Wymaga prasowania i utwardzania w temperaturze co najmniej 150°C.

Tkanina nasycona TSS

TKANINA NASYCONA TSS (prepreg szklano-silikonowy TSS) jest to tkanina szklana o gramaturze 200 ± 10 g/m2 nasycona termoutwardzalną żywicą silikonową i podsuszona tak, że żywica ma postać stałą lecz nie jest utwardzona - „stan B”. ZASTOSOWANIE TKANINA NASYCONA TSS jest przeznaczona do produkcji wyrobów termoutwardzalnych prasowanych. Płyty wykonane z TKANINY NASYCONEJ TSS są izolacją klasy H (temperatura pracy ciągłej 180°C). Posiadają także klasę niepalności V0. Prepreg mika-szkło PREPREG MIKA-SZKŁO otrzymuje się przez nasycenie tkaniny szklanej modyfikowaną kompozycją żywicy epoksynowolakowej i sklejenie jej z papierem mikowym. Żywica w prepregu jest w stanie B (nieutwardzonym).

ZASTOSOWANIE

PREPREG MIKA-SZKŁO stosowany jest głównie do produkcji stożków komutatorowych otrzymywanych przez sprasowanie materiału w formie. PREPREG MIKA-SZKŁO charakteryzuje się również dobrą przyczepnością do powierzchni metalowych i może być naprasowany jako izolacja na elementy maszyn elektrycznych. Izolacja wykonana z PREPREGU MIKA-SZKŁO jest izolacją klasy H (temperatura pracy ciągłej 180°C).